Situacija se polako stabilizuje, neke stvari se vraćaju u normalu i život se nastavlja dalje. Posle 7 dana rada na terenu i volontiranja, odlučio sam da malo odmorim, sednem i pročitam nešto kako bih skrenu misli. Krenuo sam ka policama kućne biblioteke i prva knjiga koju sam uočio bila je "Čujte Srbi" od Arčibalda Rajsa. Rekoh sebi: "Sigurno postoji neki razlog zašto sam baš tu knjigu uočio među stotinama drugih". Uzeo sam je u ruke, pogledao i otvorio. Pasus na koji sam naišao prilikom otvaranja knjige me je iznenadio. Ni manje ni više, direktno se odnosio na pitanje poplava, izgradnje nasipa i političkoj nemarnosti.
Pasus sam slikao i podelio ga na društvenim mrežama. Ovo je izazvalo dosta reakcija, a većina ljudi je odgovorila i komentarisala sa: "Ništa se nije promenilo već 100 i više godina".
U pasusu stoji sledeće:
Evo šta nam je, između ostalog, poručio Arčibald Rajs! #Poplave pic.twitter.com/TgAhViMR3C
— Arhivator (@Trpkodopulos) May 24, 2014
![]() |
Rudolph Archibald Reiss (1875-1929) |

Sa vladom, narodom i vojskom se povlači preko Albanije i učestvuje u borbama na Solunskom frontu kao dopisnik i sastavljao je brojne izveštaje. Sa vojskom je ostao sve do oslobođenja Beograda, nakon čega se uključuje u reformu i modernizaciju policije gde se, pri Ministarstvu unutrašnjih poslova, formira kriminalistički odsek. Učestvovao je u velikom broju reformi i pomagao je mladoj državi u svemu u čemu je bio stručan.
.jpg)
Zbog kritike koju je uputio državi i političarima zbog lošeg ophođenja prema izbeglicama i ratnim-vojnim invalidima, bio je kritikovan i napadan od strane političara i jednog dela tadašnje inteligencije. To je bio razlog njegovog povlačenja iz javnog života, nakon čega je umro od srčanog udara 1929. godine. Sahranjen je na Topčideskom groblju, a na osnovu njegove poslednje želje, srce mu je u urni preneseno na Kajmakčalan.
Danas u Beogradu postoji ulica sa njegovim imenom, spomenik u Topčiderskom parku i jedna osnovna škola na Karaburmi koja nosi njegovo ime.
ČUJTE SRBI!
Svoje utiske o samom istraživanju zločina počinjenim nad srpskim narodom, ali i mentalitetu, navikama, vrlinama i manama naroda, napisao je u knjizi "Čujte Srbi", koju je završio 1928. godine. Po njegovom zahtevu, knjiga je mogla da bude objavljena tek nakon njegove smrti. Do sada je obljavljen veliki broj izdanja različitih izdavačkih kuća. Ovu knjigu možete naći u svakoj biblioteci, knjižari, čak i na uličnim tezgama sa knjigama, gde se prodaju za 100-200 dinara.
Knjiga predstavlja njegov politički testament, i jedan vid zahvalnosti i opomene srpskom narodu! Glavni fokus u knjizi, stavljen je na vrline i mane našeg naroda.
Kao naše vrline izdvaja: hrabrost, rodoljublje, gostoljublje i demokratičnost, milosrđe, religioznost, ponos i bistrina.
Kao naše mane izdvaja: NERAD, bekstvo iz sela u grad, klanjanje bogatsvu, nezahvalnost, ksenofobiju kod vladajuće klase, politički kadar (koji je bezvredan), ljubomorna inteligencija, površnost i podmitljivost.
O manama i vrlinama govori iz ugla naroda, političara, inteligencije i omladine.
Veliki broj stvari koje je napisao u ovoj knjizu (pre 86 godina) ostale su nepromenjene. Ostao je utisak da se već decenijama vrtimo u krug i ništa ne menjamo. Postoji veliki broj rečenica koje to dokazuju, ali ih neću ovde napisati. Ostaviću ih da ih ponovo ili po prvi put pročitate. Ovo je knjiga koja se mora uvrstiti u "celoživotnu lektiru" kojoj treba da se iznova vraćamo sve dok neke stvari ne promenimo. Prilikom čitanja knjige uzmite i obzir političko-ekonomski i istorijiski trenutak u kome ona nastaje. Posebnu pažnju obratite na deo vezan za naše mane. One su ovih dana ponovo naglašene i koje su "isplivale" na površinu. Tu su i naše vrline. Bio sam svedog (kao što verujem da ste i vi) kako pozitivnih, tako i negativnih stvari koje su nam se dešavale prethodnih 10 dana. Nažost, veliki broj mana se i dalje primećuje. Srećom, tu su i naše vrline koje su nam omogućile da se izborimo sa ovim velikim problemom i nesrećom.
O ovome će se još pričati.
Zato,
"Čujte Srbi", pročitajte ovu knjigu!
Milan Trpković